Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich
Tagi
stat4u
czwartek, 30 października 2014
Tak jak przypuszczałem (m.in. w audycji „Szósty Dzień Tygodnia" mówiłem o tym jeszcze w sierpniu br.) AWPL wystawia w stolicy swoje najcięższe działo — Waldemara Tomaszewskiego. W zasadzie swojego jedynego lidera i jedyną rozpoznawalną osobowość medialną jaką ma. Od samego początku było wiadomo, że tylko Tomaszewski może mieć jakiekolwiek szanse w starciu z Artūrasem Zuokasem czy Remigijusem Šimašiusem. Jarosław Kamiński, wicemer Wilna, który był przez jakiś czas lansowany jako kandydat Akcji Wyborczej jest praktycznie nieznany wyborcom, a wśród tych, którzy go znają — zbyt niepopularny. Do końca nie było jednak wiadomo, czy na kandydowanie zdecyduje się sam Waldemar Tomaszewski. Wszystkie nieoficjalne sondaże zamawiane przez różne partie wskazują, że AWPL straciła sporo głosów w Wilnie po dwóch latach współrządzenia Litwą bez jakichkolwiek namacalnych wyników oraz odejściu z koalicji w atmosferze skandalu. Spora część wilnian nie może np. darować Tomaszewskiemu poświęcenia ministra energetyki Jarosława Niewierowicza w imię osobistych i partyjnych ambicji. Partia może stracić w Wilnie nawet 1/3 głosów. Czy kandydowanie Tomaszewskiego zmobilizuje tych wyborców do ponownego zagłosowania na AWPL? Jeśli nie — byłaby to poważna rysa na jak dotychczas zwycięskim wizerunku lidera polskiej partii.
poniedziałek, 27 października 2014
„Kino litewskie w zasadzie nie istnieje. Od czasu do czasu pojawia się ciekawy film dokumentalny (ostatnio o bitwie pod Grunwaldem), raz do roku jakaś komedia romantyczna (na poziomie absolutnie żenującym)“ — można by długo dyskutować z tym stwierdzeniem Piotra Kępińskiego z „Nowej Europy Wschodniej“, jednak trzeba obiektywnie przyznać, że litewski przemysł filmowy od Hollywood dzielą lata świetlne a Litwa do światowych potęg filmowych nie należy. Nie znaczy to, że Wilno jest całkowicie nie obecne w kinie. Wręcz przeciwnie jest naszego miasta w filmach, zazwyczaj zagranicznych, gdyż na Litwie niestety powstaje ich zazwyczaj zaledwie kilka w ciągu roku, całkiem sporo. Dzieje się tak za sprawą Litewskiego Studia Filmowego z Wilna (Lietuvos kino studija), które świeci coraz większe sukcesy w konkurencji z czeskim Barrandovem. „Defiance” z Danielem Craigiem, „Highlander: The Source” z Adrianem Paulem, serial HBO „Elizabeth I“, który zgarnął nagrodę BAFTA, trzy „Złote Globy” i dziewięć EMMY — to tylko niektóre z filmów, które powstały w Wilnie. Ja bym chciał jednak w tym wpisie wrócić do czasów mego dzieciństwa i opowiedzieć o Wilnie w filmach sowieckich. A trzeba przyznać, że litewska stolica pojawiała się na ekranie sowieckich produkcji filmowych dosyć często. I nie mam tu na myśli filmów kręconych przez litewskich reżyserów. Wilno, Ryga, Tallinn, Lwów bardzo często odgrywały w filmach sowieckich reżyserów zagranicę: Londyn, Paryż, Rzym, Berlin… W Wilnie na przykład kręcono Londyn na potrzeby kultowych „Przygód Sherlocka Holmesa i doktora Watsona” (Приключения Шерлока Холмса и доктора Ватсона) Igora Maslennikowa i Berlin dla „17 mgnień wiosny” (Семнадцать мгновений весны) Tatiany Lioznowej.
czwartek, 23 października 2014
Gdy wczoraj (22 października) na trzy godziny przed planowaną dyskusją w Polskim Klubie Dyskusyjnym na temat litewskiej lewicy i mniejszości narodowych organizatorzy zadzwonili, że ją muszą odwołać, bo Gediminas Kirkilas w ostatniej chwili z dyskusji zrezygnował, powiedziałem: No to znajdzie kogoś innego! Czy mało jest na Litwie socjaldemokratów? Okazało się, że próbowali, ale nie udało się. Zadzwoniłem więc do wicekanclerza rządu Remigijusa Motuzasa i zapytałem, czy nie zgodziłby się poratować honor swojej partii. Ambasador chętnie się zgodził zastąpić Gediminasa Kirkilasa, który z powodu afery korupcyjnej w „Porządku i Sprawiedliwości” oraz chwiejącej się koalicji rządowej musiał być w tym czasie w Sejmie. I dlatego po prawie trzechtygodniowej przerwie odbyła się jednak kolejna dyskusja Polskiego Klubu Dyskusyjnego. Tym razem poświęcona stosunkowi litewskiej lewicy do mniejszości narodowych. Remigijus Motuzas, wicekanclerz rządu RL, jeden z architektów socjaldemokratycznej wizji polityki wobec mniejszości narodowych oraz były dyrektor Departamentu ds. Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa przy Rządzie RL — to człowiek, który na temat mniejszości narodowych wie sporo i może sporo powiedzieć. Czy powiedział?
poniedziałek, 20 października 2014
W 1924 roku tysiące mieszkańców Wilna przyszły na dworzec kolejowy, żeby powitać piłkarzy żydowskiego klubu „Hakoach" z Wiednia, którzy mieli zagrać mecz towarzyski z założonym trzy lata wcześniej wileńskim klubem piłkarskim „Makkabi”. Wiedeńczycy zostali powitani z wielką pompą. Grała orkiestra dęta klubu, honorowy orszak otwierała grupa żydowskich rowerzystów, gości powitali działacze Waad Kahał (rady wspólnoty żydowskiej) oraz „Makkabi” w jidysz i syjoniści w języku hebrajskim. Tłumy stały na ulicach i wiwatowały na ich cześć. Nie zważając na protesty ortodoksów gra pomiędzy „Hakoach” i „Makkabi” została wyznaczona na sobotę. Rabinowie wymusili jedynie na „Makkabi” obietnicę, iż tego dnia nie będą sprzedawane bilety na mecz, nie odbędzie się uroczysty przemarsz ulicami miasta, zaś podczas meczu nie będzie grała orkiestra klubowa. „Hakoach" mecz wygrał i zachęcony jego komercyjnym sukcesem wrócił do Wilna za rok. Wileński klub gościł na swoim boisku zresztą nie tylko Wiedeńczyków, ale też np. „Hapoel" z Palestyny. Ale przede wszystkim grał w rozgrywkach ligi Wilno - Klasa A (od 1936 roku wileńska liga okręgowa) założonego w 1922 roku wileńskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (OZPN) obok takich wileńskich drużyn piłkarskich jak „Śmigły”, „Ognisko”, „Pogoń”, „Strzelec”, „Lauda” czy WKS 1 Pułku Piechoty Legionów. W 1938 roku piłkarze „Makkabi” zdobyli tytuł mistrza okręgu i w rywalizacji o I ligę Państwową z pierwszymi drużynami: grupy wołyńskiej KS Łuck, grupy grodzieńskiej KS Grodno oraz grupy poleskiej „Pogonią” Brześć niestety okazali się przegranymi. Klub zajął ostatnie (czwarte) miejsce w grupie północnowschodniej.
czwartek, 16 października 2014
W cieniu wizyty w Wilnie Veroniki Kristkovej, ekspertki ds. prawnych Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do spraw Mniejszości Narodowych, która zrelacjonowały tak media polskie jak i litewskie, przeszedł jak dotychczas niezauważony fakt, iż rząd litewski zgodził się na odtajnienie i publikację Trzeciej Opinii Komitetu Doradczego Ramowej Konwencji o Ochronie Praw Mniejszości Narodowych z dnia 28 listopada 2013 roku, a także przedstawił 10 października br. własne komentarze oraz wyjaśnienia do rekomendacji w niej zawartych. Z tych wszystkich dyplomatycznych formułek oraz reweransów zawartych tak w opinii Komitetu Doradczego, jak i w odpowiedzi na nią litewskich władz można wyczytać, że dialog pomiędzy Komitetem Doradczym a Rządem Republiki Litewskiej dalej przypomina rozmowę dziada z obrazem. Komitet Doradczy wyraża ubolewanie i zaniepokojenie, zaś rząd twierdzi, że nie ma ku temu podstaw, ale obiecuje poprawę.
poniedziałek, 13 października 2014
Nie ma co ukrywać proces rozwiązywania problemu oryginalnej pisowni nielitewskich imion oraz nazwisk utknął w miejscu. Przez dwa lata udziału AWPL w rządzie przybliżyliśmy się do rozwiązania tej kwestii zaledwie o kilka kroków (doszło do zmiany stanowiska Sądu Konstytucyjnego, który uznał, że pisownia imion i nazwisk w oficjalnych dokumentach może zostać zmieniona na wniosek językoznawców, niestety językoznawcy jak dotychczas zgadzają się na oryginalną pisownię tylko imion i nazwisk obcokrajowców oraz ich małżonków i dzieci). Nie ulega wątpliwości, że wcześniej niż później dojdzie do kolejnego glosowania w tej sprawie, zwolennicy Ustawy o pisowni imion i nazwisk już teraz mozolnie zbierają niezbędne głosy. Łatwo nie będzie, gdyż ten w gruncie rzeczy marginesowy problem — wg badania socjologów z Uniwersytetu im. Michała Romera zaledwie dla 15 proc. litewskich Polaków jest to problem bardzo ważny — urósł do rangi symbolu. Tak dla Polaków jak i dla Litwinów. A z symbolami żartów nie ma. „Może zatem najpierw trzeba go nieco „odsymbolić"? Pokazać jego w sumie dość śmieszną istotę. A istotą tą jest ... żółw. Poczciwy ten zwierzak ma nazwę składającą się z samych „zakazanych" liter. Mimo to istnieje a nawet kpi z tych co się go boją. Nie zagraża litewskiej tożsamości narodowej. Nie jest też polskim politykiem, który zaraz zagarnie władzę w całym kraju. Jest po prostu zwykłym żółwiem. Ani jego wina ani zasługa, że tak się go pisze” — uznał bloger Tomasz Samsel i zapoczątkował właśnie na Facebooku akcję internetowo-medialną, happening, który ma ukazać paranoiczność obaw, iż „w”, „ż”, „ó” lub „ł” w litewskim paszporcie bądź dowodzie osobistym doprowadzi do upadku litewskiej tożsamości narodowej.
czwartek, 09 października 2014
Przed 20 laty na „szerokie” wody polskiej wspólnoty na Litwie wypłynęła chyba jedna z najbardziej zabawnych, ekstrawaganckich i trochę niesłusznie zapomnianych polskich organizacji – klub „Fandango”. Właściwie: Klub Polskiej Młodzieży Alternatywnej na Litwie „Fandango”. Nasz lokalny polski establishment z różnych powodów wolał o „fandangistach” zapomnieć, także badacze Polaków na Litwie z Polski zazwyczaj o nich nie wspominają (chlubnym wyjątkiem jest dr Adam Bobryk), dlatego postanowiłem pokrótce opowiedzieć historię klubu, który współtworzyłem w latach 1994-96. Już na wstępie chciałbym zaznaczyć, że będzie to bardzo osobista relacja. Zapewne Pacuk, Archie, Paul albo Romek Matoń – osoby, które od początku razem ze mną tworzyły Klub — napisaliby tę historię inaczej, jednak padło na mnie. Być może dlatego, że to mi najbardziej na tym Klubie zależało...
poniedziałek, 06 października 2014
Poszedłem na spotkanie z byłym ambasadorem Litwy w Polsce i byłym ministrem spraw zagranicznych RL Antanasem Valionisem, zorganizowane przez Polski Klub Dyskusyjny (PKD), nie dlatego, że od lat mówiłem o tym, że brakuje na Litwie dyskusji wewnątrz środowiska polskiego na temat priorytetów Polaków na Litwie i strategii osiągnięcia tych priorytetów oraz celów i oto nareszcie pojawili się ludzie, którzy chcą taką dyskusję zainicjować. Poszedłem przede wszystkim dlatego, że pewien post-wrzód(ak) jeszcze za nim taka dyskusja odbyła się uznał, że jest niepotrzebna i antypolska, bo przecież o strategii polskiej mniejszości dyskutuje się od ponad 20 lat nieprzerwanie w ZPL oraz AWPL, a efektem tej dyskusji są jasno i precyzyjnie sformułowane priorytety. Nie będę żądał podania artykułu, stenogramu czy protokołu choćby jednej takiej dyskusji, gdzie wygłoszonono różne opinie oraz zaproponowano sposoby czy alternatywne rozwiązania tych kwestii oraz roztrząsał, czy można uznać za dyskusję burzliwe oklaski przerastające w aplauz oraz peany na cześć Wodza, ale gdyby rzeczywiście taka dyskusja i taka strategia istniały, czy znaleźlibyśmy się dzisiaj z ręką w nocniku i wstążeczką Św. Jerzego w klapie? Tj. po dwóch latach współrządzenia przez AWPL krajem — bez Ustawy o mniejszościach narodowych, bez oryginalnej pisowni imion i nazwisk, z tak samo ślimaczącym się procesem zwrotu ziemi oraz ujednoliconym egzaminem maturalnym z litewskiego (a przecież te wszystkie problemy miała rozwiązać dotychczasowa strategia pt. „jednością silni”). Poszedłem i przekonałem się, że jest sporo osób, które takiej dyskusji chcą. Młodych, ambitnych i niemających tremy, żeby rozmawiać z ambasadorem i ministrem na równych, zadawać niewygodne pytania, przyciskać go do muru, wypowiadać własne opinie, ale jednocześnie robić to z szacunkiem oraz taktem. Interesujące, że na sali byli i zwolennicy AWPL, i przeciwnicy, i przedstawiciele lokalnej endecji, i liberałowie. Jak powiedział mi po zakończeniu blisko dwugodzinowej imprezy rektor Litewskiej Katolickiej Akademii Nauk Paulius Subačius, który udzielił PKD gościny: „Rzadko się widzi tak wiele światłych głów i twarzy w jednym miejscu.”
czwartek, 02 października 2014
Tym razem będzie tzw. cegła, za co wszystkich serdecznie przepraszam, ale warto po prostu mieć wszystkie te dane pod ręką. Ukazał się wreszcie w Internecie pełny tekst „Badania nad tożsamością polskiej mniejszości narodowej na Litwie”, przeprowadzonego przez grupę socjologów i politologów z Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie. Badanie, które jeszcze w czasach, gdy nie zostało opublikowane, zdążyło wkurzyć tak betonowych litewskich nacjonalistów (zadając m.in. kłam tezom o tym, że większość litewskich Polaków utożsamia się bardziej z „tutejszością” niż polskością), jak i polskich, którzy za żadne skarby nie chcą uwierzyć, że AWPL reprezentuje wiekszość, ale wcale wcale nie wszystkich Polaków na Litwie. Jest to chyba jedno z najpoważniejszych i najbardziej wyczerpujących studiów tematu. Wciągu kilku lat badacze przeprowadzili 30 wywiadów z litewskimi Polakami z Wilna, rejonów wileńskiego oraz solecznickiego (badanie jakościowe) oraz badanie ilościowe, w ramach którego wśród reprezentacyjnej grupy 411 litewskich Polaków rozprowadzono standardowy kwestionariusz, za pomocą którego próbowano zarejestrować dominujące w środowisku Polaków na Litwie postawy, doświadczenia oraz zastrzeżenia dotyczące tożsamości narodowej. Zakres badania jest niezwykle szeroki (blisko 550 stron!), wszystkich zainteresowanych odsyłam do jego tekstu, szczególnie że podstawowe dane i wnioski są przedstawione także w języku polskim, jabym chciał jednak przybliżyć tylko dwie części zasadnicze — dotyczące narodowej tożsamości litewskich Polaków i tożsamości politycznej.