Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich
Tagi
stat4u
poniedziałek, 30 stycznia 2017
Głupota ludzka nie zna granic. Gdy się już wydaje, że osiągnęła tę ostatnią granicę, przekracza ją i przesuwa tę granicę jeszcze dalej. Tylko taki wniosek mogę wyciągnąć na podstawie argumentów przedstawionych dzisiaj (30 stycznia) w wileńskim okręgowym sądzie administracyjnym przez przedstawicielkę rządu na powiat wileński Vildę Vaičiūnienė. W ubiegłym roku mer Wilna Remigijus Šimašius rozpoczął realizację jednej ze swoich obietnic przedwyborczych złożonych w Polskim Klubie Dyskusyjnym — na niektórych ulicach Wilna obok oficjalnych nazw ulic w języku litewskim pojawiły sie ozdobne (nieoficjalne) tabliczki z nazwami najpierw w języku islandzkim i angielskim, następnie zaś polskim, rosyjskim, tatarskim, karaimskim, niemieckim i innych. Społeczeństwo wileńskie — niezależnie od narodowości i orientacji politycznej — przywitało inicjatywę mera bardzo pozytywnie i entuzjastycznie. Przeciwko byli tylko litewscy i… polscy narodowcy. Okazało się, że znaleźli też wpływowego sojusznika w osobie nadgorliwej przedstawicielki rządu na powiat wileński, której nie przeszkadzały jakoś przez pół roku tabliczki po islandzku i angielsku, ale gdy pojawiły się w językach polskim i rosyjskim — natychmiast przeszła do ataku. We wrześniu ub.r. Vaičiūnienė zażądała od samorządu miasta Wilna usunięcia wszystkich tabliczek z nielitewskimi nazwami ulic w ciągu 10 dni, a ponieważ Wilno odmówiło wykonania nakazu — zwróciła się w tej sprawie do sądu. Z odsieczą przedstawicielce rządu przyszli, oczywiście, Inspekcja Języka Państwowego i Państwowa Komisja Języka Litewskiego (przewodnicząca tej ostatniej, co prawda, wcześniej przyklasnęła pomysłowi Remigijusa Šimašiusa, ale najwyraźniej zmieniła zdanie i dziś argumentuje, ze była to tylko jej prywatne opinia). Dziś sąd rozpoczął rozpatrywanie sprawy.
czwartek, 26 stycznia 2017
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że spotkanie (20 stycznia) ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevičiusa z ministrem spraw zagranicznych Polski Witoldem Waszczykowskim w Warszawie, przebiegło w tradycyjnym dla stosunków polsko-litewskich stylu „gadał dziad do obrazu…”. „Problemy geopolityczne i kwestie bezpieczeństwa regionalnego jakie stoją przed Polską i Litwą, nie mogą być wymówką do nierozwiązywania naszych problemów bilateralnych, szczególnie kwestii dotyczących statusu Polaków mieszkających na Litwie” – podkreślił minister Witold Waszczykowski. „Sprawy bilateralne nigdy nie zostaną zaniedbane, nie powinny jednak warunkować naszej współpracy w regionie” – odpowiedział mu minister spraw zagranicznych Litwy. Dla Warszawy warunkiem sine qua non ocieplenia stosunków z Litwą jest zrealizowanie przynajmniej części postulatów polskiej mniejszości na Litwie, Wilno póki co w tej kwestii może zaproponować jedynie wznowienia dialogu oraz pracy grup roboczych i komisji dwustronnych. Interesujące, że po tej wizycie media litewskie ogłosiły przełom w relacjach Litwy z Polską, a polscy obserwatorzy naszych relacji dwustronnych stwierdzili, że jakiekolwiek marzenia strony litewskiej o resecie są marzeniami ściętej głowy. Nie podzielam optymizmu litewskich mediów, ale nie odrzucam i możliwości resetu. Tyle że klucz do niego leży nie w rękach Linkevičiusa czy Waszczykowskiegom, tylko lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. A w chwili obecnej mamy rozejm między AWPL-ZChR i nowymi władzami litewskimi. Posłowie polskiej partii chętnie wspierają inicjatywy ustawodawcze rządu, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Etyki Rita Tamašunienė (AWPL-ZChR) nie wykorzystała swojego stanowiska do wzmocnienia swojej popularności kosztem uwikłanych w tzw. skandal samochodowy lidera zielonych chłopów Ramūnasa Karbauskisa i jego prawą rękę w partii Gretę Kildišienė. Zaś „orle pióra” dalej się koncentrują na zwalczaniu opozycyjnych konserwatystów i liberałów, Litewskiemu Związkowi Chłopów i Zielonych dając carte blanche na rządzenie.
wtorek, 24 stycznia 2017
„Jeżeli nie zajmujemy tutaj strefy informacyjnej, robi to kto inny. Jeżeli tutaj mieszkańcy nie oglądają litewskich czy polskich telewizji, a rosyjskie, to kształtuje pewne opinie, bo media mają duży wpływ. (…) Będziemy szukali możliwości sfinansowania retransmisji polskiej telewizji na Litwie” – powiedział premier Saulius Skvernelis podczas wizyty w Solecznikach. Były premier i szef grupy parlamentarnej „Trzeciego Maja” Andrius Kubilius jest jeszcze bardziej optymistyczny - od 1 czerwca retransmisja polskich telewizji na Wileńszczyźnie będzie realizowana. Oczywiście jest cholernie przyjemnie, gdy premier i jeden z liderów opozycji nie tylko mówią jednym głosem, ale i mówią to do czego nawoływałem od wielu lat. Nie podzielam co prawda optymizmu Andriusa Kubiliusa co do daty wznowienia nadawania polskich kanałów telewizyjnych na Litwie, ale dziś rzeczywiście jesteśmy dużo bliżej takiej decyzji niż na przykład w roku 2015, gdy Polski Klub Dyskusyjny zwrócił się o to do litewskich i polskich instytucji państwowych i telewizyjnych. Litewskie Centrum Radia i Telewizji twierdzi, że jest w stanie w ciągu 6 miesięcy stworzyć odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli na nadawanie na Wileńszczyźnie (bądź nawet na całej Litwie) od 3 do 8 polskich kanałów telewizyjnych. Ewentualnie także opozycyjnych do kremlowskiej propagandy telewizji rosyjskojęzycznych. Koszty takiego przedsięwzięcia również nie są astronomiczne. Oczywiście pozostaje kwestia opłat licencyjnych, praw autorskich i wiele innych kwestii technicznych. Do ich rozwiązania potrzebna jest nie tylko dobra wola oficjalnych czynników w Wilnie, ale i Warszawy. Jednak niewątpliwie szansa na bezpłatne polskie kanały w wileńskich odbiornikach telewizyjnych jest dziś jak nigdy dotąd realistyczna. Te kanały byłyby poważną odtrutką na kremlowską propagandę. Przestrzegałbym jedynie przed popadaniem w życzeniowe myślenie, że byłyby panaceum na wszystkie bolączki kraju wileńskiego.
czwartek, 19 stycznia 2017
Przez ładnych kilka tygodni się wahałem, czy iść do kina na najnowsze dzieło Algisa „Greitai” Ramanauskasa pt. „12 kėdžių” („12 krzeseł”). Recenzje nie były zbytnio zachęcające. Właściwie wszyscy recenzenci (z wyjątkiem kumpli Greitai, którzy dziwnym trafem dostali w tym filmie także nieduże epizody do zagrania) nie zostawili na litewskiej ekranizacji nieśmiertelnej powieści satyrycznej Ilji Ilfa i Eugeniusza Pietrowa suchej nitki. Z drugiej strony czuję wobec Algisa Ramanauskasa duży respekt jeszcze z czasów „Radijo šou”. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej utalentowanych litewskich humorzystów, komentatorów i muzyków, nawet jeśli jego twórczość bardzo często ociera się, a nawet przekracza granice dobrego smaku. Po obejrzeniu tego niespełna dwugodzinnego obrazu muszę przyznać, że… nie było wcale tak źle, jak się spodziewałem. Owszem arcydzieło to nie jest. Nie jest to nawet film dobry. Ale nie jest też beznadziejnie zły. Reżyseria, montaż, gra aktorów są bardzo nierówne — czasami wznoszą się na wyżyny, ale zazwyczaj wołają o pomstę do nieba. Podobnie jest i z komediowymi elementami — zazwyczaj mamy tu do czynienia albo z n-tą powtórką drewnianych, głupich i prostackich żartów z innych projektów Algisa Ramanauskasa, albo z nie zawsze odpowiednio dopasowanymi cytatami z książki Ilfa i Pietrowa. Ale są też w filmie momenty dosadne, nowe i autentycznie śmieszne. Przynajmniej kilka razy wywołały u mnie uśmiech, a to już nieźle. Doskonale dopasowana do obrazu jest ścieżka dźwiękowa, na którą składają się szlagiery litewskiej sowieckiej estrady i współczesne „popsowe” kompozycje. Jednak to co wznosi film Algisa Ramanauskasa ponad wysypisko śmieci — to idea. Greitai spróbował wykorzystać sztandarowe dzieło sowieckiego literacko-filmowego panteonu do… walki z nostalgią za ZSRS. Z braku kasy i warsztatu nie wszystko mu się udało, ale za sam pomysł — szacun!
poniedziałek, 16 stycznia 2017
W Dniu Obrońców Wolności, który Litwa obchodzi 13 stycznia na cześć tych, którzy zginęli w styczniu 1991 roku pod wileńską wieżą telewizyjną, minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius zwrócił się do Polski i Polaków z podziękowaniami za wsparcie dla Litwy w tamtych strasznych czasach. Zwrócił się po polsku. Dzień wcześniej zapowiedział w litewskim parlamencie oficjalną wizytę w Warszawie w ramach, której zamierza się starać o reset w stosunkach polsko-litewskich, po raz kolejny podkreślając, że jest mu wstyd, iż Litwa do dnia dzisiejszego nie rozwiązała problemu oryginalnej pisowni nielitewskich imion i nazwisk. Mnie też jest wstyd. Za moich rodaków, którzy ten dzień wykorzystali do kolejnych polsko-litewskich porachunków. Są bowiem w roku kalendarzowym dni, gdy trzeba pokazać, że jesteśmy w stanie wznieść się ponad codzienne krzywdy, że wszyscy razem tworzymy wolną, niepodległą, demokratyczną Litwę. 13 stycznia, 16 lutego, 11 marca nie zważając na nic mówię: right or wrong, but this is my country. Bo to są nasze wspólne święta. To są nasze wspólne zwycięstwa. Wśród sygnatariuszy Aktu 16 lutego był Polak, wśród sygnatariuszy Aktu 11 marca było 4 Polaków, Polacy byli na barykadach w styczniu 1991 roku. I dlatego mamy prawo, mamy wręcz obowiązek, te święta obchodzić razem z naszymi współobywatelami-Litwinami. Niestety nie wszyscy umiemy zachować się tego dnia godnie.
czwartek, 12 stycznia 2017
Często mi się zarzuca, że tylko krytykuję Waldemara Tomaszewskiego i partyjnych towarzyszy, a nie zauważam ich pozytywnych inicjatyw. Zauważam. Dzisiaj (12 stycznia) odbyło się pierwsze czytanie poprawek do litewskiej ustawy zasadniczej, które zgłosili wspólnie chłopi oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. 67 posłów głosowało „za” („zieloni chłopi”, AWPL-ZChR i liberałowie), 22 — „przeciw” (konserwatyści), 34 — wstrzymało się od głosu (socjaldemokraci i paksiści). Projekt nowelizacji Konstytucji zakłada zmniejszenie liczby posłów ze 141 do 101 oraz przenosi wybory sejmowe z października na marzec. Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł.
poniedziałek, 09 stycznia 2017
Nostalgia za ZSRS może przejawiać się na różne sposoby. Na przykład poprzez popularność bułek „3 kopiejki" i parówek „Radzieckich", poprzez rzucane raz po raz „za Sowietów było lepiej", poprzez popieranie Putina, ale też poprzez dążenie do ocenzurowania swobody wypowiedzi każdego, kto się z tobą nie zgadza, poprzez narzucanie swoich poglądów jako jedynie słusznych, jak również poprzez chamstwo medialne w stylu żelbetonowych publicystów sowieckiej „Prawdy". Wydaje mi się, że jesteśmy świadkami — nie tylko na Litwie, ale też w Polsce i innych krajach — postępującej degradacji dziennikarstwa oraz publicystyki i degrengolady mediów, które w pogoni za klikami i odsłonami, są gotowe publikować każde chamstwo, głupotę, świństwo, jeśli wywoła w czytelnikach reakcję. Nieważne jaką reakcję — niech się oburzają, zachwycają, krytykują. Najważniejsze, żeby klikali, klikali, klikali. To notoryczne epatowanie prowadzi do coraz większej społecznej znieczulicy wśród czytelników. To co wczoraj wywoływało sztorm informacyjny, dziś już poruszy tylko kogoś odciętego od Facebooka i Twittera, a więc nowa wiadomość, komentarz, felieton musi być jeszcze bardziej skandaliczny, żeby zdobyć ubóstwiane kliki. I koło się zamyka.
czwartek, 05 stycznia 2017
Przed kilkoma dniami powstała w grudniu ub.r. z inicjatywy eks-premiera Andriusa Kubiliusa grupa poselska im. Trzeciego Maja, jednocząca posłów na Sejm RL ze wszystkich frakcji (w tym z frakcji AWPL-ZChR) zainteresowanych rozwiązaniem problemów mniejszości narodowych, zwróciła się do premiera, minister oświaty i nauki, prezydenta konferencji rektorów uniwersytetów oraz rektorów kilku litewskich szkół wyższych z propozycją, aby przy wstępowaniu na uczelnie wyższe były przyznawane dodatkowe punkty za znajomość języków obcych, w tym między innymi polskiego i rosyjskiego. „Grupa parlamentarna im. Trzeciego Maja jest przekonana, iż jest w szeroko pojętym interesie społeczeństwa litewskiego, żeby jak największa liczba młodzieży należącej do wspólnot narodowych miała większe szansę dostania się na studia na uczelniach wyższych na Litwie. Dlatego grupa poselska proponuje, aby przy rekrutacji na uczelnie wyższe dodatkowe punkty (do 0,5 punktu) były przyznawane za znajomość języków obcych. Pozwoliłoby to przedstawicielom mniejszości narodowych – zarówno absolwentom szkół litewskich, jak też szkół wspólnot narodowych – na uzyskanie dodatkowych punktów za odpowiednią znajomość swoich języków ojczystych (polskiego, rosyjskiego, żydowskiego, białoruskiego i in.)“ — można przeczytać w liście podpisanym przez Andriusa Kubiliusa. Pomysł jest bardzo dobry, ale nie jest nowy. Niejednokrotnie pisałem, iż przywrócenie obowiązkowej matury z języka polskiego ma sens tylko wtedy, jeśli stopnie uzyskane na tym obowiązkowym egzaminie będą dawały dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia (jak jest np. w Polsce). Takiego zdania są i wszystkie polskie organizacje zabiegające o przywrócenie obowiązkowej matury z polskiego. W ostatnich latach odbyło się też wiele spotkań na ten temat, w niektórych i sam uczestniczyłem. Jak dotychczas najbardziej problematycznym było przekonanie kierownictwa uczelni wyższych do potrzeby takiego gestu.
wtorek, 03 stycznia 2017
Nie wiem jakim będzie rok 2017. Czy nareszcie nadejdzie długo zwiastowany koniec świata (np. w granicach jednego niedużego kraju na pograniczu Europy Wschodniej i Północnej)? A może wręcz przeciwnie wejdziemy w kolejną epokę prospirity, beztroskiego życia, malejącego bezrobocia i wzrastających emerytur? Rok 2017 — według chińskiego horoskopu — będzie rokiem ognistego Koguta. Chińska kultura przedstawia Koguta jako istotę kojarzącą się z precyzją oraz ekspresywnością. Rok, którego jest on patronem, dla większości z nas — twierdzą astrolodzy — będzie czasem niezwykle skutecznej realizacji marzeń, jeśli będziemy umieli przezwyciężyć swoj indywidualizm i działać zbiorowo. Poza tym będziemy działać z większą dokładnością. Najważniejsza będzie dla nas jakość wykonywanej pracy, a nie jej ilość. Kogut charakteryzuje się także takimi cechami jak entuzjazm, witalność oraz czujność. Kogut pokazuje, że nie warto leniuchować i zachęca do rzetelnego wykonywania pracy i niepoddawania się w obliczu porażek. Większość ludzi dostrzeże też w roku Koguta wartości, jakie płyną z dążenia do zachowania prostoty w życiu. Przestaną więc stosować sztuczki mające na celu oszukanie losu. Zamiast tego spróbują z całych sił uczciwie pracować i kierować się w życiu pozytywnymi zasadami.