Aleksander Vile Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich
środa, 25 listopada 2015
„As a Lithuanian citizen, I can make demands, but I also have obligations” — te słowa, które wypowiedziałem w marcu br. w wywiadzie dla „The Economist“, są także moim credo jeśli chodzi o tego bloga, którego prowadzę już od pięciu lat, a obecny wpis jest już 550. Jako obywatel Litwy jestem winien mojemu krajowi lojalność i ta lojalność polega nie tylko na płaceniu podatków, jak chcieliby ci, co ze szczekania na swój kraj zrobili sobie trampolinę polityczną. Jednocześnie jednak jako lojalny obywatel mogę stawiać swojemu krajowi wymagania. W tym dotyczące poszanowania praw człowieka i praw mniejszości narodowych. I właśnie tym się od pięciu lat zajmuje — próbuje pokazać, że polskość na Litwie może być atrakcyjna, że Polacy na Litwie w większości są lojalnymi obywatelami swojego kraju, a spełnienie ich postulatów tylko poziom tej lojalności, więzi obywatelskiej z krajem zamieszkania, zwiększy. Próbuje tę postawę promować za pomocą blogu, ale też wypowiadając się na łamach innych mediów, uczestnicząc w życiu społeczno-politycznym i kulturalnym. Początkowo bardziej mnie interesowała zmiana narracji dotyczącej Polaków na Litwie przede wszystkim w mediach polskich (tak lokalnych, jak i wydawanych w Polsce), próba przekonania polskiej opinii publicznej, że stosunki polsko-litewskie nie pasują do czarno-białego schematu „dobry Tomaszewski-zły Landsbergis”. Ostatnio coraz więcej udzielam się także na łamach prasy litewskiej, próbując trochę przyczynić się i do zmiany także nastawienie litewskiej opinii publicznej do litewskich Polaków i ich postulatów. I patrząc na sprawy z perspektywy 2010 roku, gdy zaczynałem swoją przygodę z „Inną Wileńszczyzną…”, dostrzegam sporo pozytywnych zmian. Nie są one w większości moją zasługą, ale cieszę się, że byłem jednym z pierwszych, którzy zaczęli o ich potrzebie mówić i pisać.
poniedziałek, 23 listopada 2015
Termin „szkoła wileńska” w polskiej historii sztuki najczęściej jest używany przez recenzentów i krytyków na określenie twórczości działających w okresie międzywojennym w Wilnie i w Warszawie członków Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, pozostających w kręgu oddziaływania indywidualności twórczej Ludomira Sleńdzińskiego. Jednak pierwsza wileńska szkoła malarstwa powstała ponad sto lat wcześniej, na przełomie XVIII i XIX w.w. Wilno — w wiekach poprzednich pod względem artystycznym mało aktywne — stało się na początku XIX wieku głównym centrum sztuki na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Powstała tu pierwsza w XIX wieku polska szkoła malarstwa historycznego, uprawiano też inne gatunki - pejzaż, malarstwo rodzajowe i alegoryczne, a zwłaszcza portret. Okres świetności Wilna jako centrum artystycznego zakończył się wraz z powstaniem listopadowym — likwidacja Uniwersytetu Wileńskiego rozproszyła jego wychowanków, ale dorobek wileńskiej szkoły malarstwa zachował siłę oddziaływania jeszcze po połowie XIX wieku. A wszystko to stało się możliwe dzięki otwarciu dnia 1 października 1797 roku Katedry Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Wileńskiego, ustanowionej przy Wydziale Literatury i Sztuk Wyzwolonych. Ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisław August Poniatowski przez cały okres swojego panowania nosił się z pomysłem utworzenia szkoły sztuk pięknych. Niestety pomysł ten nie został zrealizowany, ale stworzył klimat sprzyjający rzeczom artystycznym, więc gdy u schyłku panowania Poniatowskiego przeprowadzano na Uniwersytecie Wileńskim reformy, uznano za rzecz zupełnie naturalną ufundowanie specjalnych katedr sztuk pięknych. Za przykładem Wilna poszły następnie inne wyższe uczelnie polskie. Gdy 20 lat później zakładano uniwersytet w Warszawie, nie tylko uwzględniono za przykładem Wilna w programie nauk sztuki plastyczne, ale i utworzono nawet specjalny wydział sztuk pięknych; a w tym samym roku 1818 nauczanie sztuki wprowadził i uniwersytet w Krakowie. Na owe czasy było to novum niespotykane w żadnym innym kraju europejskim.
wtorek, 17 listopada 2015
W nocy z piątku na sobotę terroryści zabili w Paryżu co najmniej 132 osoby, w tym ponad 100 zakładników uwięzionych w sali koncertowej Bataclan. Do serii zamachów doszło w sześciu różnych miejscach Paryża - m.in. w okolicach stadionu, gdzie rozgrywano mecz Francja-Niemcy. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Zagroziło też Francji kolejnymi atakami. Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu prezydent Hollande ogłosił stan wyjątkowy, wprowadzono na ulice francuskiej stolicy wojsko, a także kontrole na granicach. Tak się złożyło, że akurat tego dnia byłem w Paryżu. Jeszcze kilka godzin wcześniej spacerowałem tymi samymi ulicami na których wieczorem doszło do tragedii. Tragedii o której dowiedziałem się dopiero około północy, gdy wróciłem do hotelu i włączyłem BBC One próbując zorientować się dlaczego wszyscy krewni i przyjaciele nie śpią o tak późnej godzinie i piszą dziesiątki smsów z jednym i tym samym pytaniem: czy nic mi się nie stało? Następnego ranka Paryż wyglądał inaczej niż zazwyczaj. Wyciszony. Gdy tylko wyszedłem z hotelu spotkałem patrol żołnierzy z bronią maszynową. Ulice puste, w zasadzie tylko turyści i policjanci. Dużo policjantów. Wiadomo stan wyjątkowy. Muzea nieczynne, koncerty i imprezy sportowe - odwołane. Dopiero po południu mieszkańcy powrócili do swoich codziennych zajęć. Wielu pojechało na miejsca tragicznych wydarzeń poprzedniego wieczoru. Przy Bataclan, na Stad de France, przy kawiarniach, w których doszło do strzelanin, w okolicach place de la Republique – morze kwiatów i zniczy.
wtorek, 10 listopada 2015
Niestety polska szkoła na Litwie wcale nie jest ani najlepsza, ani szczególnie atrakcyjna. Wiem, że po wypowiedzeniu tych słów zostanę oskarżony o wszystkie grzechy śmiertelne, ale gdyby było inaczej nie mielibyśmy sytuacji, gdy zaledwie połowa dzieci z polskim rodzin uczęszcza do szkół z polskim językiem wykładowym. Różne środowiska na różny sposób to tłumaczą. Część uważa, że podstawowym powodem są mieszane małżeństwa i niejako genetycznie zakodowany konformizm Polaków na Litwie, którzy oddają „dla świętego spokoju” dzieci do szkoły litewskiej, bo tak chce małżonek-Litwin. To ważna przyczyna, ale znam sporo rodzin, w których akurat małżonek-Polak przekonał małżonka-Litwina do oddania dziecka do szkoły polskiej. Poza tym na przykład w Wilnie do szkół rosyjskojęzycznych uczęszcza większy odsetek dzieci niż jest w mieście Rosjan. Inni zwracają uwagę na notoryczne majsterkowanie władz litewskich przy oświacie mniejszości narodowych. Niewątpliwie to bardzo ważny czynnik, ale na pewno nie jedyny, biorac pod uwagę fakt, że ofiarami niekończących się reform padają i uczniowie ze szkół litewskojęzycznych. Jeszcze inni nieatrakcyjność szkoły polskiej składają na karb jej zbytniego upolitycznienia. Niekończące się wiece, strajki, protesty na pewno nie zachęcają do nauki w takiej szkole, ale większość uczniów na wiece do Wilna jedzie na własne życzenie, bo to szansa, aby wpaść do McDonaldsa czy Akropolu. Moim zdaniem przede wszystkim brakuje obiektywnej oceny naszego stanu posiadania i tendencji panujących w oświacie. Brakuje wizji polskiej szkoły na Litwie. Po ostatniej dyskusji w Polskim Klubie Dyskusyjnym, która dotyczyła stanu obecnego i przyszłości polskiej oświaty, padł pomysł, żeby to dziennikarze napisali właśnie taką wizję. Jakoś z trudem wierzę, żeby się udało, jednak postanowiłem opisać własną wizję. Za wzór biorąc Finlandię.
piątek, 06 listopada 2015
Nie jestem wcale zaskoczony tym, że Jarosław Narkiewicz i Józef Kwiatkowski w ostatniej chwili zrezygnowali z udziału w dyskusji na temat przyszłości polskiego szkolnictwa na Litwie, zorganizowanej wczoraj (5 listopada) przez Polski Klub Dyskusyjny (PKD). Szczerze mówiąc bardziej byłem zaskoczony tym, ze początkowo na udział w takiej dyskusji się zgodzili. Nawet przez chwile poczułem do nich coś na kształt szacunku, że mimo tego całego bałaganu, który panuje obecnie w polskich szkołach w Wilnie — bałaganu, który jest wynikiem działań nie tylko obecnej koalicji liberalno-konserwatywnej, ale i AWPL — są gotowi spojrzeć ludziom w oczy i odpowiedzieć na ich pytania. Mniejsza o to, jak szczere byłyby te odpowiedzi. Waldemar Tomaszewski podczas spotkania w PKD też nie powiedział niczego odkrywczego, ale wystarczyło mu odwagi, żeby na nie się stawić. Mniejsza o to, że z partyjną świtą. Okazało się, że przeceniłem ich. Okazało się, że etatowym obrońcom polskiej oświaty nie pasuje „format dyskusji”, bo „nie służy sprawie polskiej”. Podobno na kilka dni przed dyskusją zakazał im udziału w niej sam Nieomylny. Być może właśnie po to, żeby zademonstrować, że tylko on ma w partii jaja. I pewnie tak jest skoro ludzie przecież nieglupi i doświadczeni z tym nakazem potulnie się zgodzili.
wtorek, 03 listopada 2015
Wybory parlamentarne w Polsce wygrało „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS) zdobywając prawo do samodzielnego rządzenia. Do Sejmu weszły jeszcze cztery ugrupowania polityczne, ale będzie to pierwszy polski parlament bez lewicy — tak postkomunistyczna Zjednoczona Lewica, jak i radykalna partia Razem przegrały wybory i pozostały pod progiem. Jestem ostatnią osobą, którą można by oskarżyć o lewicowe sympatie, a jednak ubolewam nad takim stanem rzeczy. Lewica jest bowiem Polsce w obecnej sytuacji niezbędna. Podobnie Platforma Obywatelska, która po części przegrała te wybory na własne życzenie, powinna znaleźć w sobie siły do wewnętrznej naprawy, wymiany liderów i budowy wokół siebie nowego obozu o wyraźnie zdefiniowanym liberalnym światopoglądzie. I wtedy być może już za cztery lata w Polsce pojawi się parlament, który będzie oddychał nie tylko jednym prawym płucem, ale który będzie miał i prawicę, i lewicę, i liberalne centrum. Inaczej Polska powoli przekształci się w nowe Węgry, gdzie obecnie wyborcy mają do wyboru albo prawicowy, nacjonalistyczny i populistyczny Fidesz, albo jeszcze bardziej prawicowy, nacjonalistyczny i populistyczny Jobbik. Bo jak wskazują wyniki wyborów prawicowe nastroje w Polsce rosną. Zapewne już wkrótce nastąpi rozczarowanie niespełnionymi obietnicami wyborczymi i na prawo od PiS pojawi się nowy ruch. Radykalniejszy niż PiS, a jednocześnie nie tak operetkowy jak Kukiz’15 czy Korwin. Taki polski Jobbik na tle, którego Jarosław Kaczyński będzie wyglądał na umiarkowanego. Dla nas na Litwie jednak o wiele ważniejsze od tego, jaka przyszłość polityczna czeka Polskę, jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie skutki wynik wyborów niesie dla stosunków polsko-litewskich?
poniedziałek, 26 października 2015
Było to jedno z bardziej udanych spotkań w Polskim Klubie Dyskusyjnym (PKD). Po kilku ostatnich, które nie zważając na interesujące tematy zgromadziły ledwie 30-40 osób, tym razem sala pękała w szwach, non stop dostawiano krzesła i pewnie ogółem na spotkanie przyszło ponad 70 osób. W tym sporo VIPów — Małgorzata Kasner, Šarūnas Liekis, Beata Tyszkiewicz-Hasanova… Niewątpliwie na frekwencję miało wpływ miejsce, w którym spotkanie się odbyło — Instytut Polski w Wilnie jest marką znaną i lubianą nie tylko przez Polaków, ale i Litwinów. Ale też przede wszystkim osoba gościa — Rimvydas Valatka. Wybitny litewski dziennikarz, sygnatariusz Aktu Odrodzenia Niepodległości Litwy, wieloletni redaktor naczelny portalu lrytas.lt, następnie portalu internetowego 15min.lt, zaś obecnie redaktor naczelny opiniotwórczego tygodnika „Veidas”. Powodem do tego spotkania posłużyła wydana przed kilkoma tygodniami książka Rimvydasa Valatki pt. „Jogailos akmuo Lenkija” („Kamień Jagiełły – Polska”). Jednak dyskusja wyszła daleko poza ramki tylko prezentacji książki i dotyczyła przede wszystkim obrazu Polski w społeczeństwie litewskim, w jaki sposób się zmienia i w która stronę ewoluuje. Rimvydas Valatka jest znany jako mistrz ciętej riposty, więc zebrani także próbowali dorównać jego poziomowi i spotkanie często przypominało audycję „Co? Gdzie? Kiedy?” — pytający próbowali zaskoczyć prelegenta podchwytliwymi pytaniami, a prelegent udzielał coraz ciekawszych odpowiedzi. Jednocześnie Valatka starał się unikać tematów politycznych, mówił więcej o aspektach ludzkim i kulturalnym w stosunkach polsko-litewskich, aż jeden ze znajomych, który uczestniczył w spotkaniu i na co dzień kibicuje AWPL, z uznaniem powiedział mi: „Wiesz, ten Valatka — to całkiem spoko gość, ma wiele interesujących historii do opowiedzenia. No i nie powtarza non stop tej litewskiej mantry o złym Tomaszewskim.” Zresztą wszyscy byli pod wrażeniem poczucia humoru, inteligencji i osobowości Rimvydasa Valatki, a komplementy dla niego i jego książki sypały się przez cały wieczór. I całkiem zasłużenie.
czwartek, 22 października 2015
Bartłomiej Morawski, kandydat PiS na posła zabrania dzieciaskom z niemieckiego zespołu śpiewać po niemiecku, bo „tu jest Polska ". Jakiś Alexander Koss, inny oszołom-kandydat, tym razem z Ruchu Kukiza, grozi Litwie, że prawa litewskiej mniejszości w Polsce „zostaną drastycznie ograniczone”, a „polscy patrioci (…) odpowiedzą na antypolską politykę post-szaulistowskiego reżimu za pomocą siły”, zaś polska armia bez trudu zajmie „całe terytorium tzw. „Republiki Litewskiej” – w kilka dni”. Z kolei słynny Marsz Niepodległości w Polsce przejdzie w tym roku pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. Wygląda na to, że polscy narodowcy, przez tyle lat wylewający krokodyle łzy nad litewskim nacjonalizmem, postanowili właśnie od niego przejąć patenty. Bo to właśnie marsze organizowane co roku przez litewskich tautininkasów z okazji 11 marca odbywają się bowiem pod sztandarowym „Lietuva lietuviams, lietuviai Lietuvai” („Litwa dla Litwinów, Litwini dla Litwy”). Co prawda nawet Pance i Čekutisowi nie przyszło jeszcze do głowy przerywać występy polskich zespołów folklorystycznych, bo „tu jest Litwa". O takich wybrykach trzeba pisać i trzeba je pietnować, jednak o wiele ważniejsze jest zrozumienie, jak się rodzą takie hasła, jak „Polska dla Polaków” czy „Lietuva lietuviams”. Jakim cudem pojawiają się wszelkiej maści „Wilna na rowerach bez pedałów” i „Ačiū Dievui, kad gimiau baltas“. Dlaczego nawet nasi zdawałoby się tolerancyjni, inteligentni i wykształceni znajomi tak chętnie mówią o spiskach żydowskich lub masońskich, strzelaniu do uchodźców, kastrowaniu gejów, nazywają Baracka Obamę małpą, a tych, co z nimi się nie zgadzają wyzywają — w zależności od własnych poglądów i oglądanych telewizji — watnikami, ukropami lub liberastami. Według mnie to konsekwencja przejęcia kontroli nad ich mózgami przez „wewnętrznego faszystę”, który drzemie w każdym z nas.
wtorek, 20 października 2015
Waldemar Tomaszewski został przyłapany in flagranti na spotkaniu z kierownictwem prokremlowskiego kanału telewizyjnego PBK. Na spotkaniu, którego celu żadna ze stron nie jest w stanie sensownie wytłumaczyć. Słusznie więc Zwykły Wielki Człowiek od kilku dni zbiera ciosy z każdej strony. Jeszcze przed kilkoma tygodniami media i politycy w Polsce gotowi byli puścić w niepamięć wstążkę gieorgijewską i zacząć go lansować jako przyjaciela PiSu i osobiście prezydenta Andrzeja Dudy, jednocześnie mającego doskonałe koneksje w Platformie Obywatelskiej (nieprzypadkowo minister Grzegorz Schetyna publicznie wręczył mu pieniądze na zakup autobusów szkolnych dla szkół rejonu wileńskiego, chociaż oficjalnie Tomaszewskiego nie łączy ani z samorządem, ani ze szkołami nic). Teraz jednak coraz częściej słychać nawoływania ze strony nie tylko lewicowych czy liberalnych, ale i prawicowych polskich politologów, w tym związanych z partią Jarosława Kaczyńskiego, iż Waldemar Tomaszewski nie powinien być partnerem dla żadnego polskiego rządu. Niektórzy co prawda zauważają, że przecież innego polskiego lidera na Litwie nie ma. Obawiam się, że jest to kazuistyka w stylu, co było pierwsze: jajko czy kura. Wystarczy, że Warszawa da carte blanche na działanie dla drugiego garnituru AWPL i Waldemar Tomaszewski wyląduje dokładnie tam, gdzie przed 15 lat wysłał poprzednich nieomylnych i niezamienianych polskich liderów: Ryszarda Maciejkiańca czy Jana Sienkiewicza. Partyjne wilki już od dawna ostrzą zęby na intratną posadę tzw. prezydenta Wileńszczyzny i żadne honorowe obywatelstwa, filmy i inne kadzidełka tego nie ukryją…
czwartek, 15 października 2015
Powstanie Polskiej Frakcji Litewskiego Związku Wolności (liberałów) Artūrasa Zuokasa nie było dla mnie ani zaskoczeniem (o tym, że taka struktura się tworzy było wiadomo od kilku miesięcy), ani wywołało we mnie jakieś szczególne emocje. Sam fakt udziału Polaków w działalności partii ogólnokrajowych uważam za rzecz pozytywną i godną wszelkiej pochwały. Aby wygrać musimy swoje racje donieść do polityków-Litwinów, bo to właśnie oni (jako większość w tym kraju) będą stanowić prawo dotyczące pisowni imion i nazwisk, dwujęzyczności czy oświaty. Natomiast angażowania się w działalność partii, która jest de facto politycznym trupem, nie bardzo rozumiem. Polska Frakcja przypomina mi śp. Klub Polskich Liberałów „ProLibera”, stworzony przed 13 latu po części przez te same osoby, w który i sam byłem zaangażowany. Tylko że „ProLibera” powstała przy Litewskim Związku Liberałów w 2002 roku, gdy partia była na fali wznoszącej, a jej liderowi, Artūrasowi Zuokasowi, prognozowano niedługo miejsce prezydenta Litwy, zaś Polska Frakcja Litewskiego Związku Wolności — dokładnie na odwrót. Nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki. Większym zaskoczeniem jest osoba prezesa frakcji. Wydawca „Kuriera Wileńskiego” Zygmunt Klonowski jak dotychczas unikał angażowania się w politykę jak ognia. Tym bardziej zaskakujący jest wybór partii, której notowania oscylują wokół 1 proc., na początek kariery politycznej. Być może to taka rodzinna miłość do sił politycznych poniżej marginesu błędu statystycznego. Być może zaważył fakt, iż Zuokas jest obecnie sojusznikiem AWPL, a więc jest — mizerna co prawda — szansa, że ani Waldemar Tomaszewski, ani Warszawa nie uznają tego za działalność rozłamową. Być może inne partie nie miały nic atrakcyjnego mu do zaproponowania. A być może zaważyły względy finansowe.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 55
Tagi
stat4u