Menu

Inna Wileńszczyzna jest możliwa

Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich

Dlaczego zagłosuję na Paluckasa (LT+)

vile

20190110Rinkimams4937W wyborach mera Wilna zamierzam głosować na Gintautasa Paluckasa, Nie dlatego, że kandyduje z ramienia Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, której jest przewodniczącym.  Przekleństwem litewskiej polityki jest realpolitik. Cel uświęca środki, a celem jest sprawowanie władzy za wszelką cenę. I najchętniej składanym przez partie i polityków na ołtarzu żądzy władzy barankiem są... mniejszości narodowe i ich interesy. Najwyższy czas to przekleństwo realpolitik w stosunku do mniejszości narodowych przełamać. Wierzę, że może to uczynić właśnie Gintautas Paluckas.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna zawsze była programowo bliska mniejszościom narodowym, jednak w ciągu ostatniego roku-dwóch zrobiła naprawdę wiele, żeby udowodnić, że ten program to nie tylko słowa. Socjaldemokraci zawsze opowiadali się w swoim programie za zachowaniem sieci szkół mniejszości narodowych w Wilnie. To właśnie socjaldemokraci — o czym w polskojęzycznych mediach się nie mówi — zgłosili w sierpniu 2017 roku projekt decyzji rady samorządowej Wilna o zezwolenie „Mickiewiczówce” i „Konarskiemu” na kompletowanie odpowiednich klas i rozpoczęcie procesu akredytacji jako tzw. długie gimnazja. I to właśnie ten projekt Rada Miejska ostatecznie przyjęła.

Paluckasa poznałem jednak wcześniej. Gdy przyszedł do Polskiego Klubu Dyskusyjnego - nie dla PR, a żeby się naradzić, co można zrobić dla mniejszości narodowych. Zaproponował też regularne konsultacje w tej sprawie. Gdy administracja wileńskiego samorządu przeciągała w nieskończoność wydanie zezwolenia na zainstalowanie tablicy pamiątkowej Józefa i Stanisława Mackiewiczów - wsparł nas w rozmowach z administracją i zezwolenie zostało wydane. Wstawiał się też w ważnych dla nas kwestiach związanych z renowacją Starej Rossy czy lituanizacji nazwisk powstańców styczniowych. 

W tej kampanii wyborczej żadna inna partia (chyba nawet AWPL-ZChR) nie poświęca tyle uwagi mniejszościom narodowym i ich problemom.  LSDP zapowiada nie tylko zachowanie obecnej sieci szkół mniejszości narodowych, ale i otwieranie nowych klas początkowych. Nie tylko zwraca uwagę na potrzebę wzmacniania nauki języka litewskiego, ale i postuluje większą uwagę dla nauki języków mniejszości narodowych. LSDP jest za wielojęzycznością w instytucjach i urzędach wileńskiego samorządu - nie tylko opowiada się za obsługiwaniem interesantów, klientów, pacjentów w językach ojczystych, ale i zamierza zrobić z tego priorytet działalności wileńskiego samorządu. W Wilnie ma być więcej dwujęzycznych napisów, informacji. Gdy przedstawiłem ten program podczas niedawnej debaty w Nowej Wilejce - nacjonalista Sakalas Gorodeckis rzucił z przekąsem: Do Wilna powraca duch Piłsudskiego... W 2015 roku Remigijus Šimašius dokonał pierwszego wyłomu w murze litewskiego nacjonalizmu. Czas na kolejne uderzenie w ten mur. Wierzę że to Gintautasa Paluckasa stać na nie.

LT SUMMARY:  Vilniaus miesto mero rinkimuose ketinu balsuoti už Gintautą Palucką. Ne todėl, kad kandidatuoju į Vilniaus miesto tarybą LSDP, kuriai jis pirmininkauja, sąraše. Lietuvos politikos prakeiksmu yra „realpolitik”. Tikslas pateisina priemones, o tikslas  yra vienas: bet kokia kaina būti valdžioje, nežiūrint į idėjas ir ideologijas. Ir lengviausiai ant šio valdžios troškimo altoriaus tradiciškai aukojamos tautinės mažumos ir jų interesai. Siekiant, kad būtų kitaip, kad pagaliau atsikratytumėm realpolitik prakeiksmo, balsuosiu už Gintautą Palucką.

Lietuvos socialdemokratų partija visada buvo programine prasme palanki tautinėms mažumoms, bet pastaruoju metu - ir Gintauto Palucko indėlis šiuo atveju labai svarbus - padarė tikrai daug, kad šią programą įgyvendinti. Socialdemokratai visada pasisakydavo savo programoje už tautinių mažumų mokyklų tinklo Vilniuje išsaugojimą. Būtent socialdemokratai — apie ką lenkakalbė žiniasklaida paprastai nutyli — 2017 m. rugpjūčio mėn. pateikė Vilniaus miesto savivaldybės tarybai sprendimo projektą, kuriame buvo siūloma suteikti galimybę Vilniaus Aleksandro Puškino, Adomo Mickevičiaus ir Vladislavo Sirokomlės mokykloms tapti „ilgosiomis gimnazijomis“. Ir būtent šiam sprendimui taryba pritarė.

Su Gintautu Palucku susipažinome dar anksčiau, kai jis pats atėjo į Lenkų diskusijų klubą ir pasiūlė kartu pamąstyti apie tai, ką galėtume padaryti tautinių mažumų srityje. Pasiūlė reguliarias konsultacijas šiais klausimais, įtraukė PKD narius į socialdemokratų programinių dokumentų rengimą. Kaip Vilniaus vicemeras prisidėjo sprendžiant mūsų ginčus su Vilniaus miesto administraciją dėl brolių Mackiewiczių atminimo lentos įrengimo, Rasų kapinių renovacijos ar 1863 m. sukilėlių pavardžių lituanizavimo gatvių pavadinimuose klausimus.

LSDP ne tik žada išsaugoti Vilniaus mieste tautinių mažumų mokyklų tinklą, bet ir steigti naujas pradines klases. Pasisako ne tik už lietuvių kalbos, bet ir gimtųjų kalbų mokymo stiprinimo. Vieninteliai socialdemokratai garsiai deklaruoja, kad jų prioritetas - daugiakalbystė ir interesantų, klientų, pacientų aptarnavimas savivaldybės įstaigose jų gimtosiomis kalbomis. Vilniuje turi būti daugiau dvikalbių užrašų ir informacijos. Kai pristačiau šias programines nuostatas debatuose Naujoje Vilnioje - sulaukiau kandaus tautininko Sakalo Gorodeckio komentaro: Į Vilnių grįžta Pilsudskio dvasia... 2015 m. Remigijus Šimašius pramūšė pirmąją skylę lietuviško nacionalizmo tvoroje. Laikas kitam smūgiui. Tikiu, kad jį gali padaryti būtent Gintautas Paluckas.

(Neatlygintina politinė reklama pagaminta kandidato)

 

Komentarze (16)

Dodaj komentarz
 • Gość: [bartosz_wkl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Z ciekawości (bo w związku z Twoją wypowiedzią nie ma to żadnego znaczenia) czy Paluckas duka trochę po polsku? Albo ktoś inny z tego środowiska?

 • vile

  Nie, Paluckas polskiego nie zna, polski na Litwie zna już wśród Litwinów tylko starsze pokolenie. U socjaldemokratów to np. Algirdas Sysas, Vytenis andriukaitis itp.

 • Gość: [bartosz_wkl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dlatego napisałem o "dukaniu". Bo jak średnie pokolenie i podstarzała młodzież zna (w miarę) rosyjski, to przecież jako tako mogą próbować coś powiedzieć "z polska" opanowawszy z 50 podstawowych słów i wsparłszy to rosyjskim. Do polonizacji stąd i tak bardzo daleko, więc żaden Sakalas Gorodecki płakać nie musi. A polityk "punkty" u wyborców może za to otrzymać.
  W sprawie filmowych relacji z PKD nic się nie zmieniło? To co tam mieliści bodaj wczoraj z polskimi kandydatami, to chętnie bym posłuchał.

 • vile

  Tak, masz rację. Po wyborach zacznę uczyć Paluckasa polskiego, on w sumie od dłuższego czasu mówi, o tym, że się chce nauczyć - zobaczymy na jak długo tych chęci mu wystarczy :)
  Jeśli chodzi o relacje wideo - to chyba od października nasze dyskusję są transmitowane w Interenecie - na naszym profilu na FB ewentualnie na youtube. Dyskusja z polskimi kandydatami będzie jutro (o ile sprzęt nie nawali - powinna byc transmisja online).

 • Gość: [Kobak] *.static.zebra.lt

  No, ale czemu taką salę małą wybraliście? Przecież uzbiera się ludności. Co maja robić hipertonicy, jak ja? Tam się przecież udusić można. Czemu auli nie amawiacie? Andrzejewski zamawia, to i wam dadzą. To i wam dadzą. Ludkowski podobno was lubi. Bo nawet w restauracyjnej ubikacji leci RZW.

 • vile

  Aula to dla polskiej myśli w Wilnie, która może spędzić nauczycieli. My skromniejsi. Jeszcze do niedawna w ubikacji w DKP leciało Radio Wilno, może coś ostatnio się zmieniło, a Ludkowski "lubi" wszystkie polskie organizacje, bo tę "miłość" ma zapisaną w statucie DKP.

 • Gość: [Kobak] *.static.zebra.lt

  Nigdy Radio Wilno w restauracyjnym wychodku nie leciało. Nie wprowadzaj w błąd rzeszy czytelników swego popularnego bloga.
  A co do miłości Ludkowskiego "porówno", to podobno, gdy go spytano, dlaczego bąki w sraczu można puszczać tylko w takt polskiej muzyki z RZW, to odpowiedział, że RZW reklamuje DKP, a Radio Wilno - nie. Wot tak.

 • Gość: [bartosz_wkl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ciekawa ta toaletowa dyskusja (jak macie wenę to nie zniżając poziomu pociągnijcie ją dalej), ale ja wrócę do YT. Tu
  www.youtube.com/channel/UCJ1alKLRcp4GeGtSrjyHJCA/videos na pewno kiedyś byłem, ale od tamtego czasu niewiele filmów przybyło.

  A z FB to nie wiem o co chodzi, zresztą demonstracyjnie go ignoruję. Oczywiście wy politycy nie macie tego luksusu. ;)

 • vile

  Toaletowej dyskusji nie widzę sensu kontynować - mnie się wydawało, że leciało tam Radio Wilno, ale jeśli to RZW - też dobrze :)
  Bartek, no w sumie to od jesieni zaledwie dwie dyskusje w PKD były i masz ich nagrania na YT. Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja też tam będzie.

 • Gość: [bartosz_wkl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Była, chociaż głos nieco szwankował. Obejrzałem (niestety dzieląc uwagę) do pytań publiczności. Dość dobrze wypadaliście. Podobała mi się zwłaszcza Ewelina Dobrowolska. Generalnie chyba szkoda, że takie osoby nie startują z poparciem ZPL, tylko jakby w opozycji.

 • vile

  Fakt z dżwiękiem są jakieś problemy. Pytania publicznośc bardzo wiele zmieniły i byly chyba najciekawszą częścią dyskusji. ZPL to przybudówka partii, dopóki to się nie zmieni albo dopóki się nie zmieni partia - trudno sobie wyobrazić start któregokolwiek z uczestników dyskusji z poparciem ZPL :)

 • Gość: [bartosz_wkl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tak, wysłuchałem potem też pytania. Akurat odpowiedzi Dobrowolskiej czemu na FB podpisuje się przez V kompletnie nie zrozumiałem. Miała coś jeszcze powiedzieć, jak przerwał jej jakimś żartem (dźwięk nie pozwolił zrozumieć) chyba ten Twój kolega, którego też kiedyś pytałem czemu podpisuje się przez V i odpowiedzi jego też wtedy nie zrozumiałem.
  Pewnie nawiązujesz do sympatycznego pytania Pawła Kobaka dlaczego nie startujecie razem. Co Dobrowolska potraktowała jako pytanie czemu nie z AWPL.


  Czyli AWPL musi dostać baty w wyborach (przykro by było), żeby zrozumieć, że musi otworzyć się na nowe, świeże środowiska, tak żeby zmieniło się samo ZPL ( i dzięki temu ZPL mogło popierać kandydatów z różnych partii)? Błędne koło. Nie można w inny sposób zmienić ZPL?

  A dodam, że chyba jestem za tym, żeby w wyborach samorządowych jakaś wyraźna część polskich głosów przez z AWPL na polskich kandydatów (takich jak wy), to i słyszeć o czymś takim nie chcę w wyborach krajowych. A do parlamentu europejskiego lepiej też głosujcie na Tomaszewskiego. Jakiś tekst o wyborach prezydenckich stworzysz?

 • Gość: [bartosz_wkl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Poprawka: "jakaś wyraźna część polskich głosów przez z AWPL" na jakaś wyraźna część polskich głosów "PRZESZŁA" z AWPL

 • vile

  Zbyszek Samko powiedział, że on FB zmienił zapis imienia i pisze przez "W".
  Jeśli chodzi o to dlaczego nie startujemy z AWPL- odpowiedziała moim zdaniem b.dobrze Dobrowolska, o tym dlaczego nie startuje opozycja razem - odpowiedziałem ja. Być może po wyborach napiszę o tym jakiś większy tekst, bo teraz podjąłem decyzje nie krytykować opozycji i dać wszystkim szansę.
  Jeśli chodzi o polskie głosy i AWPL-ZChR. AWPL i tak zbiera zaledwie 50-60 proc. polskich głosów. 40-50 proc. i tak głosuje na inne ugrupowania. Ale tak, masz rację, żeby się zmienić musi stracić coś z tej puli żelaznego elektoratu. Żeby zmienił się ZPL - musi się zienić AWPL. Powiem jednak uczciwie, że ja coraz mniej wierzę w możliwość wewnętrznej reformy AWPL czy ZPL. I coraz mniej to mnie interesuje. Podobnie jak wyniki AWPL w wyborach do Parlamentu Europejskiego czy Tomaszewskiego w wyborach prezydenckich. Dla nich to pewnie ma znaczenie, dla mnie to tylko pewna kwestia politologiczna i tyle. Moim zdaniem AWPL ma coraz mniejsze znaczenie, powstaja kanały, które pozwalają na polsko-litewska komunikacje pomijajac tę partię czy nawet ZPL. Mnie interesuje rozwój tych kanałów, społeczeństwa obywatelskiego. Mnie bardziej interesuje, żeby polskie postulaty znalazły się na agendzie wszystkich podstawowych partii ogólnokrajowych i zostały zrealizowane niezależnie od tego, czy będzie AWPL, czy jej nie będzie.

 • Gość: [bartosz_wkl] *.limes.com.pl

  Rzeczywiście. Zbigniew wygląda fajniej. Cieszę się.
  Czemu nie razem mówił też Rajmund odpływając w klimaty około 1918 roku. ;)
  Co do AWPL ciężko mi się zdefiniować. Może Tomaszewski powinien postarać się o dystans i przynajmniej na jakiś czas nieco się zredukować. I być trochę elastycznym (ale z kolei też nie za bardzo). Bardziej mi chodzi o ZPL. Jednak jakaś platforma łącząca Polaków a dystansującą się od polityki chyba powinna być. Jak zabraknie znaczenia takiego ruchu społecznego to też niedobrze. W każdym razie i bez ironii życzę Ci rozszerzenia tych kanałów. Chciałbym żebyś się nie przejechał. Z daleka obecna sytuacja wygląda lepiej niż parę lat temu. Zwłaszcza porównując do roku gdzieś około 2011.

 • vile

  Znasz moje stanowisko: ja jestem za szerokim ruchem społecznym, łączącym i Polaków i Litwinów, na rzecz równouprawienia Polaków. Kiedyś miałem nadzieję, że takim ruchem może być ZPL. Dziś już w to nie wierzę, ale miejmy nadzieję, że jestem zbyt pesymistyczny wobec tej organizacji. Jeśli chodzi o kanały - obawiam się, że bardzo wiele będzie zależało od wyników. Jeśli artie ogólnokrajowe, stawiające na porozuienie z mniejszościami narodowymi, przegrają - odrzuci to nas nawet nie do roku 2011, a do 2004.

Dodaj komentarz

© Inna Wileńszczyzna jest możliwa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci