Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu

Ćwierćwiecze RzW

„Drodzy Państwo, nie mylicie się, słyszycie polskie radio z Wilna, które nazywa się Znad Wilii” — usłyszeliśmy 1 lipca 1992 r. w swoich odbiornikach radiowych. Radio „Znad Wilii“ szybko stało się swoistym symbolem sukcesu i postępu Wileńszczyzny: najnowsze przeboje muzyczne, niezależny serwis informacyjny nadawany w trzech językach, „Salon polityczny” goszczący najważniejszych polityków w kraju. Doskonale pamiętam, jak bardzo byliśmy dumni, że do polskiego radia przychodzą najważniejsze osoby w państwie oraz wybitni politycy z Polski, a radiowi dziennikarze rozmawiają z nimi nie tylko nienagannym językiem litewskim lub polskim, ale i jak równy z równym, zadają ostre pytania, dociekają prawdy. W latach 90. Radio „Znad Wilii“ można było usłyszeć wszędzie: w sklepie, u fryzjera czy w taksówce. Wybijało się wśród siermiężnej postsowieckiej rzeczywistości. Wydawało by się, że dopiero wczoraj Radio „Znad Wilii” obchodziło swoje 20. urodziny, a wczoraj (28 czerwca) w wileńskim Pałacu Kongresowym odbył się uroczysty koncert z okazji 25. jubileuszu. Na czym polega podstawowa różnica pomiędzy 20. a 25.jubileuszem RzW? Na 20. jubileuszu nie było mnie, na 25. — Waldemara Tomaszewskiego… Oczywiście, żartuję. W rzeczywistości stała się w ciągu tych kilku lat rzecz o wiele ważniejsza — Radio „Znad Wilii” wróciło do swoich korzeni i znów stało się żywym, nowatorskim, dowcipnym, ciekawym, apolitycznym i słuchanym przez Polaków i nie-Polaków polskim radiem z Wilna. Nie tylko klasyczną stacją radiową, ale i najpopularniejszym portalem internetowym, i młodzieżowym radiem internetowym. Bądźmy szczerzy, niewiele jest na Litwie polskich instytucji, które by były tak dobrze znane i Polakom, i Litwinom, i Rosjanom, które cieszyłyby się takim szacunkiem, zaufaniem i popularnością, jak Radio „Znad Wilii”.

To nie jest tak, że nie dostrzegam w działalności Radia „Znad Wilii" problemów czy minusów. Radio „Znad Wilii” powinno — moim zdaniem — nareszcie stać się prawdziwym radiem regionalnym: nagłaśniać problemy nie tylko Wilna, ale także małych miast i wsi Wileńszczyzny, piętnować nadużycia lokalnych polityków i urzędników (niezależnie od ich narodowości i przynależności partyjnej), prezentować mało znane zabytki i miejsca godne obejrzenia, ale też litewskich Polaków, którzy odnieśli sukces, ale rzadko goszczą na pierwszych stronach litewskich gazet. Na to jednak, podobnie jak na większą niezależność od polityków i biznesu, znowóż potrzebne są pieniądze. 

W roku 1997 Radio „Znad Wilii” kontrolowało ponad 10 proc. litewskiego rynku reklamy radiowej. W chwili obecnej trudno jest wyobrazić sobie, że polskie radio na Litwie utrzyma się z reklam, potrzebne są granty i dotacje, które jak wiadomo z Polski są notorycznie obcinane, a litewskie w ogóle są z kategorii „wdowi grosz”. Dlatego należy jedynie przyklasnąć pomysłowi prezesa Radia „Znad Wilii” Czesława Okińczyca, który wraz z kilkunastoma innymi biznesmenami założył Fundusz Wolnego Słowa i postanowil wziąć sprawy w swoje ręce.

Ten fundusz wieczysty ma skupić i pomnożyć prywatne środki finansowe, które będą przekazywane na wsparcie Radia „Znad Wilii” i innych, niezależnych mediów w języku polskim na Litwie. Jego istotą jest nienaruszalny kapitał żelazny (środki raz przekazane na rzecz funduszu nie mogą być przez fundatora z funduszu wycofane), który jest bezpiecznie inwestowany przez niezależny zarząd funduszu, a dochody z inwestycji przeznaczane od nadzorem niezależnej rady programowej na realizację celów funduszu. Współcześnie na świecie fundusze wieczyste są jedną z najpopularniejszych form filantropii. Na Litwie ta forma dobroczynności dopiero nabiera obrotów, tym ważniejszy jest fakt, iż w awangardzie tego procesu znaleźli się właśnie Polacy. Dziś jest to jeszcze tylko pomysł, ale być może za kilka lat dzięki niemu wejdziemy w zupełnie nowy okres funkcjonowania polskich na mediow na Litwie. Mediów, które będą już się mogły utrzymać samodzielnie, a dotacje z Warszawy i Wilna będą mogły być przeznaczone na inne, równie ważne cele.

Minęło 25 lat, w historii Radia były lepsze i gorsze okresy, ale nadal, gdy jadę taksówką, bywam u fryzjera czy w jakimś drobnym osiedlowym sklepiku i słyszę z odbiornika Radio „Znad Wilii”— mam, jak to mawia dzisiejsza polska młodzież, banana na twarzy. A każdy dzień zaczynam od przejrzenia najnowszych wiadomości z Wileńszczyzny na portalu zw.lt. I nie tylko ja tak mam…

Fot. zw.lt

czwartek, 29 czerwca 2017, vile

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Kobak, *.static.zebra.lt
2017/07/02 10:50:40
Na 20. jubileuszu nie było mnie, na 25. Waldemara Tomaszewskiego

With BIG RESPEKT to mister, ale dla ZW większa strata to nieobecność Tomaszewskiego, niż obecność Radczenki. Do partii nie należę, jak co.
-
2017/07/02 10:57:55
Paweł, po velniu, to był ŻART. Podobnie jak 2,3 tysięcy like'ów pod każdym nowym tekstem na lie24 (jesteście jedynym portalem na którym liczba like'ów pod tekstem zmniejsza się im dłużej tekst jest na stronie ;)

A RzW - i bez Radczenki, i bez Tomaszewskiego da sobie radę. Tak więc to ani strata, ani zysk. No najwyżej mój zysk, bo sobie fajnego koncertu posłuchałem :)

Nie wiem, co z tego niby ma wynikać, ale też do żadnej partii nie należe, jeśli co.
-
Gość: Kobak, *.static.zebra.lt
2017/07/02 11:55:02
Z tymi like'ami to panskie wymysły. Nie wiem jak może cos się zmniejszać. Chociaż, wszystko możliwe w waszym podłej liberalnej świadomości. Wyszedłem z facebook i mam czas na inne pomysły.
-
2017/07/02 18:37:17
U silnogo wsiegda bezsilnyj winowat, a u Ciebie - liberały :)
-
Gość: Kobak, *.static.zebra.lt
2017/07/02 19:24:28
Wcale. Podli ludzie.
-
Gość: Dariusz, *.play-internet.pl
2017/07/05 17:24:52
Towariszcz Kobak, jak zwykle na stanowisku. Zawsze gotów piętnować zaprzańców, odszczepieńców i co tu ukrywać, zdrajców
-
Gość: Kobak, *.static.zebra.lt
2017/07/05 19:05:21
Nie tobie sądzić, kto gdzie, śmiały chierku anonimowy.
-
Gość: Viktor, *.idfnv.net
2017/07/05 19:54:30
Pawła proszę nie obrażać, znam Go wiele lat i to bardzo przyzwoity człowiek. Czego nie da się powiedzieć o autorze tej strony, który ile razy zmienia poglądy na przstrzeni lat?? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jak na dłoni!!!!
-
2017/07/05 20:36:48
do Viktor: Przestań pierdolić od rzeczy - możesz się ze mną nie zgadzać, ale autor tej strony czyli ja nie zmieniał poglądów nigdy. 20 lat temu pisałem dokładnie to samo co piszę dzisiaj. Cały mój dorobek można bez trudu prześledzić w Słowie Wileńskim-Gazecie Wileńskiej-Infopolu i wielu innych mediach, a od 7 lat na tym blogu.
PS. Z Pawłem Kobakiem się w wielu kwestiach nie zgadzam, ale szanuję go za odwagę prowadzenia dialogu, a nie po prostu polewania oponentów g... jak to mają w zwyczaju niektórzy anonimowie i nie-anonimowie
-
Gość: Kobak, *.static.zebra.lt
2017/07/05 21:07:55
Oj, panowie, spokojnie. Żadna polityka nie jest warta psucia sobie nerwów i stosunków.
Z Aleksandrem Radczenką w dużo czym sie nie zgadzam, ale szanuję go za intelekt i zasady. I odwage mówić otwarcie to, co myśli, a nie jak tacy dariuszowie.
I, apropo's - za kulturę prowadzenia dialogu. Wielu u Aleksandra tego sie mogloby uczyć.
P.S. Viktor - dzięki za wstawiennictwo, ale Aleksander mnie nie obraził:) Zreszta nigdy nie obrażał, to nie tego poziomu osoba. A ta prezerwatywa... no bo prezerwatywa tylko może Kobaka nazwać towariszczem. Dałbajob, prasti Gospodi.
-
2017/07/06 10:50:35
Pana "Viktora" sobie pożegnamy. Niejednokrotnie przestrzegałem, że komentarze ad personam będę kasował, a komentatorów - banował.

Paweł i Dariusz - proponuje albo przejść od inwektyw do argumentów, albo zakończyć dyskusję. Proszę, nie przekształcajmy tego blogu w kolejne delfi ;)
-
Gość: Dariusz, *.play-internet.pl
2017/07/06 19:50:14
Vile,
Trochę mnie poniosło, za co przepraszam, ale tylko Ciebie. Co by nie pisać, nigdy tu wulgarnie do nikogo się nie odniosłem. A P. Kobak? Proszę bardzo - "... A ta prezerwatywa... no bo prezerwatywa..." kogoś takiego nie mam zamiaru przeszkadzać. Z mojej strony to wszystko na ten temat. pzdr
-
2017/07/06 21:32:37
Proponuje na TYM i zakończyć dyskusję, bo będziemy tak w nieskończoność roztrząsali wyższość tawariszcza nad prezerwatywą ;)

Peace and love :)