Menu

Inna Wileńszczyzna jest możliwa

Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich

EastWest: Myślimy wspólnie - działamy wspólnie

vile
Nareszcie ruszył nowy portal w języku polskim poświęcony kulturalnym, biznesowym oraz społecznym więziom na obszarze Europy Wschodniej — EastWest. Portal dosyć nietypowy, gdy się go porówna z innymi polskimi portalami dotyczącymi Wschodu. Nie jest to bowiem portal przedstawiający analizy sytuacji politycznej w Europie Wschodniej, tylko zorientowany na kontekst gospodarczy i kulturowy, stwarzający polskiemu czytelnikowi możliwość jak najlepszego poznania wschodnich sąsiadów Polski, maksymalne przybliżenie tamtejszej rzeczywistości oraz mający aspiracje do działania na rzecz zbliżenia Polski i jej wschodnioeuropejskich sąsiadów. Jest to zadanie — piszę to jako jeden z autorów piszących dla EastWest — dosyć trudne, ponieważ o wiele łatwiej jest pisać o sporach polsko-litewskich, ukraińskiej rewolucji czy białoruskiej opozycji niżeli np. teksty o mołdawskim humorze, ale ambicji twórcom portalu (redaktorowi Piotrowi Oleksemu i dziennikarzom Piotrowi Furmaniakowi i Annie Kuleszewicz) najwyraźniej nie brakuje.

Interesuje nas życie codzienne, sprawy społeczne oraz kultura Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Wiele miejsca poświęcimy też tematyce historycznej próbując odkryć przed państwem nowe karty historii regionu. Oczywiście nic nie pozwala poznać kraju tak jak podróże, dlatego na portalu naszym będziemy zachęcać do wojaży, ułatwiać je oraz opisywać!” — napisali na swoim profilu na Facebooku twórcy portalu. I rzeczywiście EastWest jest wypełniony i podstawowymi radami dla zamierzających podróżować na Wschód (jak się dostać, gdzie nocować, co zjeść w tym lub innym kraju), i niezwykle barwnymi reportażami.

EastWest proponuje jednocześnie profesjonalny i ciekawy serwis poświęcony rynkom Europy Wschodniej oraz relacjom polskich przedsiębiorców ze wschodnimi partnerami, ale też dział rozbudowany dział „Kultura” poświęcony nie tylko rozrywce i kulturze sensu stricte, tylko również historii, światopoglądowi, kuchni wschodnioeuropejskiej. Pomysłodawcy portalu zapowiadają, że cechą East West będzie ciągłość tematów. Już na wstępie zaanonsowano dwie serie artykułów, które szczerze polecam: „Ludy pogranicza", poświęconą małym narodom, grupom etnicznym i wyznaniowym z obszaru Europy Wschodniej (tę serię rozpoczęła rozmowa z Moniką Bułaj) oraz serię poświęconą humorowi, którą otwiera tekst Piotra Oleksego „Mołdawia: śmiech prowincji". Wkrótce można też będzie się dowiedzieć z czego śmieję się Litwa, Białoruś, Kaliningrad i Ukraina.

Pomimo iż jestem ostatnio totalnie zapracowany z chęcią wsparłem nowy portal swoimi tekstami, które będą się — mam nadzieje w miarę regularnie — ukazywać w dziale „Wschodnie narracje”, w którym felietoniści z różnych krajów będą snuć swą narrację  o miejscach w których żyją. Różne są miejsca i różni narratorzy, jednak na pewno będą to opowieści pozwalające lepiej zrozumieć daną cześć świata i mieszkających tam ludzi. Będą to narracje niekoniecznie podporządkowane temu co w danym momencie wydaje się najważniejsze, a o czym zapominamy za kilka miesięcy. Moja rubryka nosi trochę przekorny (mam nadzieję, że nikt się nie obrazi na te „rojsty”, gdyż jest to jedynie nawiązanie do blogu, a poza tym cóż jest bardziej litewskiego jak rojsty i żagary?:)) tytuł „Litwa: droga przez rojsty” i będzie poświęcona kulturze oraz stosunkom międzyludzkim na Litwie czyli raczej tematom, których nie poruszam na swoim blogu. Zachęciła mnie do współpracy z EastWest zwłaszcza deklaracja jego twórców dotycząca zamiaru przedstawiania zupełnie nietypowego dla polskich mediów wizerunku Polaków na Wschodzie: „W EastWest zaprezentujemy nowy sposób narracji o temacie, gdyż widzimy, że Polacy na Wschodzie to ludzie niezwykle przedsiębiorczy, kreatywni i bogaci kulturowo. Pokażemy, że Polak na Wschodzie to przede wszystkim człowiek sukcesu!” Rzeczywiście najwyższy czas pokazać, iż polskość na Wschodzie jest „nice”. Dlatego zachęcam do regularnego zaglądania na stronę: http://eastwestinfo.eu/

© Inna Wileńszczyzna jest możliwa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci