Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu

Zmienia się stosunek Litwinów do Rosjan i Polaków

Wygląda na to, że udało się jednak zahamować spadek zaufania Litwinów wobec mniejszości narodowych, przynajmniej wobec litewskich Rosjan i Polaków. Jak wynika z sondażu opinii publicznej, przeprowadzonego przez Baltijos tyrimai na zamówienie Instytutu Badań Etnicznych, u 45 proc. Litwinów w ciągu ostatnich 5 lat poprawiło się zdanie na temat mieszkających na Litwie Rosjan, zaś u 30 proc. – opinia na temat litewskich Polaków (jeszcze w 2011 r. 48 proc. ankietowanych Litwinów twierdziło, że ich zdanie na temat Polaków się pogorszyło, w tym roku takich osób było zaledwie 18 proc., zaś 54 proc. uznały, że ich stosunek do Polaków jest neutralny). Tylko 4-8 proc. ankietowanych nie chciałoby mieć Rosjanina lub Polaka za sąsiada.

Wzrost niechęci do Polaków w roku ubiegłym był niewątpliwie spowodowany gwałtownymi protestami przeciwko nowelizacji Ustawy o oświacie. Litwinom przez wiele lat wydawało się, że problemy z polską mniejszością narodową sprowadzają się wyłącznie do nieistotnego problemu „w“ w imieniu lub nazwisku. Okazało się jednak, że tych problemów jest więcej i Polacy sa gotowi walczyć o ich rozwiązanie; dla wielu mieszkańców było to nieprzyjemnym szokiem. Trudno ocenić jednoznacznie dlaczego liczba niechętnych się zmniejszyła w tym roku. Być może mieszkańcy Litwy już się przyzwyczaili do protestów mniejszości narodowych i uznali, że w państwie demokratycznym każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie. Być może rośnie też zrozumienie dla tych lub innych postulatów. Nie należy też niedoceniać działalności litewskich antynacjonalistycznych politologów i publicystów, dziennikarzy i historyków.

Jedno natomiast jest pewne – nie jest to w żaden sposób związane z ogólnym wzrostem tolerancji na Litwie wobec innych. 64 proc. badanych stwierdziło, że w ciągu ostatnich kilku lat pogorszył się ich stosunek do Romów (w roku ubiegłym takich osób było nieco mniej – 6 proc.), 50 proc. przyznało się, że gorzej ocenia muzułman, zaś 30 proc. — Żydów. Litwini nie pałają też miłością do Czeczenów (41 proc.), Chińczyków (34 proc.), Murzynów (28 proc.). Powoli spada jednak liczba osób, które nie chciałyby mieszkać w sąsiedztwie ludzi nieznających języka litewskiego:  w 2009 r. takich było 12,5 proc., w 2010 r. — 10,6 proc., zaś w roku obecnym – już tylko 9,6 proc.

Swoją drogą wyniki sondażu powinny dać sporo do myślenia litewskim politykom, którzy na antypolskiej retoryce próbują budować swoją karierę polityczną i trampolinę do przyszłego Sejmu. Mogą też napawać umiarkowanym optymizmem wszystkich tych, którzy walczą o polepszenie stosunków polsko-litewskich, a przede wszystkim stosunku Litwinów do Polaków.

poniedziałek, 04 czerwca 2012, vile

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: tomas, *.anonymizer.ccc.de
2012/06/05 00:24:05
To trzeba zadzwonic do Tomaszevvskiego zeby powiedzial swoim glosam - 'wielki sukces!' i dal tobie midal.
-
2012/06/05 10:26:44
To się musi zmieniać, bo ludzie chcą żyć, po prostu chcą godnie żyć, a nie walczyć z demonami XIX wiecznego nacjonalizmu ...

Z jednej strony dobrze, z drugiej to tylko nieunikniona konsekwencja postępującej globalizacji, w której musi powstać nowe pojęcie narodu i tożsamości inaczej wszyscy rozpłyniemy się w tym europejskim tyglu ...
A nasze XIX wieczne problemy w dużej części rozwiązali arbitralnie sowieci - rozważąc nas na wszystkie strony świata, i dając nam "kopa" na zachód ... i z tym trzeba nauczyć się żyć, a fajnie byłoby, gdyby Litwini zwrócili na to uwagę, jak też to, iż mniejszość polska stanowi fenomen, który wzbogaca ich Państwo ... wystarczy pojechać na polskie Mazury, które straciły ducha po wyjeździe Mazurów ...

PS - Zdecydowanie, jako stary bloger - rekomenduję się trzymanie szablonów blogowych w ciemniejszych odcieniach, po prostu lepiej się czyta gościom, bo autor i tak wie co napisał :)
-
Gość: Pawel Kobak, 84.15.183.*
2012/06/05 18:08:09
Nu autor zagnul...
Nie mowie teraz o tresci komentarza. Zresztą podoba mi się, co tutaj autor zamieszcza, i bardzo często tu zaglądam (co nie znaczy ze ze wszystkimi postulatami A.R. sie zgadzam) ale teraz, panie? Cyganskie paskudztwo nazywac ROMAMI, a braci naszych czarnoskorych MURZYNAMI?! ...
I zdecydowanie prosi sie ciemniejszy odcien blogu.
-
2012/06/05 18:17:55
do varsaviaka: Jeśli chcemy zmienić coś na Litwie na korzyść polskiej mniejszości - musimy zmienic przede wszystkim nastawienie litewskiej większości do tej mniejszości. Gdy politycy zrozumieją, że antypolska retoryka już nie przynosi głosów, a powiedzmy umownie "propolska" nie oznacza ich utraty - wszystko pójdzie dużo łatwiej.

PS. Będę musiał jeszcze raz zmienić szablon blogu, bo ten obecny również mnie denerwuje :)
-
2012/06/06 01:03:18
do vile:

Powiedzmy, że rozumiem ... ;) Zgodnie z wyznawaną zasadą - wierzę, w to co jest absurdem ...

W ramach odpoczynku/relaksu nawet zacząłem tłumaczyć tę litewską ustawę reprywatyzacyjną ;)

Swoja drogą to komiczne spotkanie w internecie, dwóch prawników, litewskiego Polaka - urzędnika RL, i Koroniarza, któremu RP nie dała szansy nałożenia "munduru" sędziego RP, a innego stanowiska z budżetówki nie chciał, w związku z czym w obrocie stał się rotmistrzem kozaków magnackich ...

Ech ta ironia losu ... ale z tego co tu wyczytałem, niezależnie od animozji zrodzonych z XIX wiecznego nacjonalizmu, RL i RP wiele jednak łączy, w prozie dnia codziennego. Jakbyśmy się jej nie wypierali, RON odcisnęła trwałe piętno.
-
2012/06/06 07:38:25
Varsaviak, palisz marihuane czy cos mocniejszego zazywasz?
-
2012/06/07 01:59:10
do b0rmental:

Palę paczkę Marlboro dziennie, i w zupełności wystarczy, resztę załatwia surrealizm środkowoeuropejski i pracoholizm ... ;)

W tym konkretnym wypadku, być może doszły do tego skutki uboczne - pierwszej w życiu styczności z językiem litewskim, które widać przerosły mój Słowiański umysł z dziada pradziada ;)
-
Gość: Lp, *.anonymizer.ccc.de
2012/06/07 17:13:08
o tak o zmienil sie ten stosunek litwinow do polakow
www.wykop.pl/link/1163623/kurier-wilenski-towarzyski-mecz-polonii-z-algirisem/
-
2012/06/07 18:18:49
do Lp: jeśli nie widzisz różnicy między grupką skinheadów, których w ogóle na Litwie jest nie więcej niż kilkaset, i większością Litwinów - to... trudno. Ocenianie czegokolwiek na temat narodu na podstawie wybryków tej czy innej grupy, tego czy innego aktu chuligańskiego czy obraźliwego komentarza anonima w internecie nie uważam za wiarygodne. Kibice Žalgirisu - to nie cała Litwa, kibice Polonii - to nie wszyscy Polacy na Litwie (ja np. z hasłem "Zawswze i wszędzie <...> j..ny będzie" przez nich śpiewanym nie utożsamiam się, ale rozumiem, że to pochodna kibicowania). Kibice tłuką jeden drugiego all over the world, bo tak wyobrażają sobie "support" swojej drużyny. Nie miałem żadnych złudzeń co do spotkania we środę, jakaś burda musiała się wydarzyć, bo ultras z Piet IV są znani z nacjonalistycznych i nawet nazistowskich poglądów, a i wśród kibiców Polonii nie brakuje miłośników ONR. Jak wiadomo nikt z szeregowych widzów nie ucierpiał. Po bójce nikt też się nie zgłosił na policję, a więc można uznać, że kibice Polonii zaakceptowali reguły gry narzucone przez zielono-białych hoolsów i pewnie od teraz kibice obu drużyn będą się tłuc nawzajem: na ustawkach, wyłapywać jeden drugiego na mieście (już teraz czytam na FB nawoływania do takiej wojny podjazdowej) itp. Od tej chwili ten pseudokonflikt mnie nie interesuje. Nie widze w tym polityki.
-
Gość: Lpi, *.anonymizer.ccc.de
2012/06/07 18:27:15
a to bardzi ciekawie skad ty taki madry i wszystko wiesz, jak na ani jednym meczu Polonii nie byles? i piosenki znasz, nawet ta jedna ktora tylko raz byla spiewana
-
Gość: junior, *.static.zebra.lt
2012/06/08 15:48:42
Lpi z internetu, sami o tym piszecie na swoich forach, FB etc. Czy ty sadzisz, ze w necie jestescie anonimowi :D

Wiesz moze i jeden raz zaspiewaliscie te piosenke, ale swietej pamieci Karosas tez tylko raz powiedzial o Polakach "jesli nie podoba sie wynocha do Polski", pozniej nawet przepraszal, ale w polskiej pamieci zostali wlasnie te slowa ;)