Menu

Inna Wileńszczyzna jest możliwa

Aleksander Radczenko prywatnie o Litwie, Wilnie, Wileńszczyźnie, Polakach na Litwie i stosunkach polsko-litewskich

Wileński sofizmat

vile
Słownik podaje, że sofistyka – to metoda argumentowania, polegająca na świadome posługiwanie się nieuczciwą argumentacją w celu udowodnienia fałszywej tezy. Mówiąc prościej jest to „wykręcanie kota ogonem”. Metoda najczęściej stosowana w polityce i… wileńskim dziennikarstwie.

Oto na przykład jedno wileńskie „orle pióro” w jednym z ostatnich numerów „Magazynu Wileńskiego” pisze (komentując sytuację powyborczą w Wilnie): „Gdyby rządzili ludzie Zuokasa, to im dedykuję spostrzeżenie jego guru Niccola Machiavell’ego: „W każdym mieście istnieją te rozbieżności interesów, które stąd pochodzą, że lud nie chce poddać się władzy i uciskowi możnych, a możni pragną rządzić ludem i uciskać go. Te dwa sprzeczne dążenia wywołują jeden z trzech skutków: albo władzę książęcą, albo wolność, albo bezrząd”. Pierwszą i trzecią możliwość wykluczam. Nie żyjemy w średniowieczu. Upodlony i stale okradany lud wcześniej czy później sięgnie po wolność. I może to być dla was ździebko nieprzyjemne”.

Jeśli chodzi o Litwę i Wileńszczyznę jabym nie wykluczył żadnej mozliwości, ale w tym tekście zaciekawiło mnie nieoczekiwane "wolnościowe" stanowisko autorki.  Tylko nie wiem jak te piękne słowa o wolności szanowna publicystka jest w stanie pogodzić z licznymi własnej roboty peanami na cześć człowieka, który poczyna sobie nie tylko we własnej partii, ale i w podwileńskich rejonach jak udzielny książę? Czy jemu również zadedykuje coś z Machiavellego?

Jurij Szewczuk kiedyś śpiewał słowa równie aktualne jak te Machiavellego: „Когда о предательстве каркает ложь…”

© Inna Wileńszczyzna jest możliwa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci